31 stycznia 2024 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w III Kongresie ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa”, który wspieraliśmy również jako partner główny. O tym, jak dostrzec korzyści, jednocześnie unikając zagrożeń oraz jak wykorzystać szanse płynące z ESG, mówiliśmy z punktu widzenia branży farmaceutycznej.
III Kongres ESG to miejsce dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Eksperci uczestniczący w tegorocznym Kongresie, który odbył się w Warszawie, rozmawiali o zmianach społecznych zachodzących w Europie oraz na rynku pracy. Tematem przewodnim Kongresu były sprawy społeczne, czyli „S” z triady ESG, które omawiano głównie przez pryzmat ochrony środowiska („E”) oraz ładu korporacyjnego („G”).
Głos branży farmaceutycznej
Do debaty „Kto zyska, a kto straci na ESG – jak przekonać nieprzekonanych?” zaproszono przedstawicielkę Hasco-Lek – Aleksandrę Kowal, Pełnomocnika ds. CSR, która mówiła o korzyściach i zagrożeniach związanych z ESG z perspektywy Hasco-Lek, jednego z liderów w branży farmaceutycznej.
Paneliści podkreślali, że ESG nie powinno polegać na atrakcyjnym komunikowaniu pozornych działań w tym obszarze, a na realnych działaniach wewnątrz firmy i jej odpowiedzialności za wszystkie wartości, które wchodzą w skład ESG. Jednocześnie wskazano, że wdrażania ESG boją się szczególnie małe firmy, które często traktują zmianę jako zbyt duże koszty, ale też bardzo duży wysiłek wynikający z obowiązku raportowania.
Jak podkreśliła Aleksandra Kowal, raportowanie ESG, to wyzwanie również dla dużych firm: „Jako branża farmaceutyczna jesteśmy przyzwyczajeni do działania pod ogromną presją prawną. Może dlatego wiele rzeczy w nowej rzeczywistości, którą wprowadza ESG, już realizujemy. Mimo to jest to dla nas wyzwanie i też się boimy, jak nowe regulacje wpłyną na nasze relacje z kontrahentami. Już dziś jesteśmy dla nich bardzo wymagającym klientem. Polski przemysł farmaceutyczny jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, a polskie regulacje dotyczące jakości są bardzo restrykcyjne”.
W debacie uczestniczyli także: dr hab. Piotr Wachowiak, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Rektor, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Tomasz Wróblewski, Prezes, Warsaw Enterprise Institute, Fabrizio Zucca, Uniwersytet Bocconi, Włochy, dr Agata Molisz, Ekspertka, CSRinfo, Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej, Konfederacja Lewiatan.